V posledných rokoch je stále zreteľnejší trend k zvyšovaniu pohodlia v obytných budovách. To znamená vybavenie domu alebo bytu nielen kvalitným nábytkom, modernou kuchyňou či peknými obkladmi v kúpeľni ... ale rovnako modernou a inteligentnou elektrickou inštaláciou, ktorá dokáže dohliadnuť na dobrú a efektívnu činnosť nielen osvetlenia, ale i na riadenie elektricky ovládaných roliet (žalúzií, markíz), na dodržiavanie požadovaného režimu vykurovania či chladenia v jednotlivých miestnostiach, s väzbou na elektronické zabezpečenie objektu a možnosťou centralizovaného lokálneho alebo diaľkového zobrazovania a riadenia zvolených funkcií.

Rozhodne sa však nechceme dostať do štádia, kedy budú naše domy premýšľať za nás, ale chceme zvýšiť komfort vlastného bývania, mať luxus, nad štandard, cítiť sa doma príjemne, jednoducho povedané „ako doma“ ... to je určite cieľom každého z nás. A pri tom Vám môže komplexné inteligentné riešenie naozaj pomôcť, pretože užívateľovi prináša veľa zaujímavých možností.

 

Markantné úspory hľadajme v oblasti energií na vykurovanie. Ak je v budove efektívnym spôsobom riadené vykurovanie, je možné dosiahnuť až 30% energetické úspory, čo celkom určite nie je zanedbateľné číslo. Inteligentná elektroinštalácia dokáže za Vás vypnúť spotrebiče a tiež ich zapnúť na presne potrebnú dobu. Neplytvá energiami a využíva ich efektívnejšie.

 

Prvky každého inteligentného systému sú osadzované na komunikačnej zbernici, kde je možné ľubovoľne meniť jej finálnu konfiguráciu a teda funkciu. Bežnou praktikou investorov sa pred dokončením stáva potreba rozšíriť alebo pridať ďalšie zariadenia. Rôzne režimy a konfigurácie je dobré dohodnúť vo fáze upresnenia požiadaviek na konkrétne užívateľské akcie. Tie sa potom volia zmenou režimu, tlačidlom, či pomocou prednastaveného scenára. Vždy ste pánom/paňou svojho domu a to čo sa práve deje máte pevne vo svojich rukách. Systémy domácej automatizácie sú tu na to aby Vám spríjemnili život a naplniil Vaše túžby, že dom máte pevne pod kontrolou.

 

Situácia, kedy sa užívateľom zvolené činnosti vykonávajú celkom automaticky je lákavá... Prečo si teda nedopriať taký komfort? K tomu dodajme ovládanie prostredníctvom diaľkového ovládača či dotykových displejov. Inteligentný systém je stále v pozore a riadi beh domácnosti podľa nastaveného programu. Zaisťuje optimálnu reguláciu vykurovania miestností, osvetlenia, ovládanie vonkajších roliet alebo zavlažovania záhrady - v závislosti na čase, teplote, okolitého osvetlenia či počasia.